Vyslovíme a napíšeme to bezpočetněkrát denně, napadlo tě však někdy co znamená OK?
A je spravné napsat “OK” nebo je to “okay”?
Ok je považováno za nejčastěji vyslovené (nebo napsané) slovo na planetě – používá se častěji než” kola “nebo dětské ” ma”
Bylo to i jedno z prvních slov vyslovených na Měsíci.
Všichni víme, co to slovo znamená – je to slovní palec, který vyjadřuje souhlas – ale odkud pochází tento jedinečný výraz?
Co znamená OK?
OK znamená “oll korrect” správně “all correct”.
Původ slova pochází od novinářů z Bostonu z roku 1839.
V této době začali editoři používat módní způsob, jak řikat “oll korrect”, nebo “vše správně”.
Bylo to součástí trendu té doby, novináři z legrace chybně psali a zkracovali slova. Samozřejmě módní trendy snadno pominou, ale jak “OK” přežilo téměř 200 let?
Všechno to bylo díky volební kampani Martina Van Burena z roku 1840, který byl osmým prezidentem Spojených států.
Stoupenci prezidenta vytvořili klub, který pojmenovali po jeho přezdívce – Old Kinderhook – “OK Club”.
Konkurenti Van Burena se tohoto trendu také chytli a používali tento termín k propagaci politických sloganů jako “out of kash”, “out of karakter” a “orfully confused”.
Nezaleželo, zda jste pro nebo proti, “OK” bylo neustále na očích.
Tento termín mohl zemřít po volbách, kdyby nebylo telegrafu.
Od sedmdesátých let 20. století se stal standardním způsobem pro operátory telegrafu, aby potvrdili příjem zpravy. Koneckonců, je to kratši než “ano”.
Nekteří jazykovědci naznačují, že tato fráze získala svůj původ z rodilého amerického jazyka Choctaw, jehož výraz “okeh” znamenal něco podobného “je to správně”.
Existují také dohady, že to bylo odvozeno ze skotského výrazu “och aye”, řeckého “ola kala” nebo francouzského “Aux Cayes”.
Možná je to kombinace všech těchto verzí. Ať už je to jak chce Ok používáme více než 150 let.
Co znamená OK ve vojenském slangu
se výrazu OK používalo při rádiovém provozu. Jednalo se o zkrácení výrazu řečeného při návratu z bojových misí: zero killed (nula mrtvých či žádní mrtví). Jelikož se v angličtině do vysílačky nevyslovuje číslice nula jako zero [zírou], ale jako písmeno o [ou], v konečné fázi se proto pro rychlejší a srozumitelnější komunikaci používalo místo zero killed pouze o killed a nebo jen zkratka OK.
Pokud se i vy chystáte do Austrálie, nebo již v Austrílii jste neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarm